Türkiye’nin 6 Aylık Enerji İthalat Maliyeti 25 Milyar Dolara Yaklaştı


11 Ağustos 2011
Türkiye’nin enerji ithalatı harcaması 2011 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artışla 17 milyar 604 milyon dolardan 24 milyar 827 milyon dolara yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’nin yılın ilk 6 ayında petrol ve petrol ürünleri, doğal gaz ve mamul gaz, elektrik enerjisi, bitümenli taşkömürü ile taş kömürü, kok kömürü, briket kömürü ithalatından oluşan enerji faturası geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artarak 17 milyar 604 milyon dolardan 24 milyar 827 milyon dolara yükseldi.

Türkiye’nin 2011’in ilk 6 aylık dönemindeki ham petrol ithalatı ise yüzde 16,13 oranında artış göstererek 8 milyon 800 bin 732 tona yükseldi. Türkiye’nin ham petrol ithalatında ilk üç sırayı ise İran, Irak ve Rusya aldı.

Bununla beraber BOTAŞ’ın çeşitli ülkelerle yaptığı doğal gaz anlaşmalarındaki birim fiyatlarının ortaya çıkmasını istememesi nedeni ile TÜİK’ten ithalat verilerinde gizlilik talebi üzerine verilerdeki petrol, bitümenli taşkömürü ve doğalgaz ithalatını “gizli veri” başlığı altında toplanarak ayrıntılarına ulaşılması engellendi.

Reklamlar

14 Ağustos, 2011 tarihinde Elektrik, Electric, Enerji, Energy içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: