Keçi gübresinden elektrik enerjisi


Ankara’nın Ayaş ilçesinde kredi ile kurulan ‘Agropark Tarım Enerji Çiftliği’nde et ve sütün yanısıra elektrik de üretiliyor.
25 Haziran 2011 Cumartesi – 08:24
Ankara’nın Ayaş ilçesinde kredi ile kurulan ‘Agropark Tarım Enerji Çiftliği‘nde et ve sütün yanısıra elektrik de üretiliyor. Tarım Bakanlığı’nın özel izniyle Avustralya’dan çiftliğe getirilen Saanen keçilerinin gübrelerinden elde edilen elektrik, bir kaç yıl içinde 2 köyü aydınlatacak kapasiteye ulaşacak.
Agropark Tarım Enerji Çiftliği sahibi Alp Aslan, genelde eti, sütü veya yünü için yapılan keçi besiciliğine, bir yeni amaç daha ekledi. Bakanlığın ‘özel’ izni ile Avustralya’dan ‘özel cins’ keçi getiren Aslan, özel olarak inşa ettiği çiftlik sayesinde, bire üç verim alacak, Projenin ayrıntılarını Cihan’a anlatan Alp Aslan, Tarım Bakanı Mehdi Eker’in de imzasının bulunduğu özel izinle Avustralya’dan Saanen cinsi 90 keçi, 7 teke getirdiğini söyledi. Safkan bu keçiler, yılda iki defa ikiz doğurmalarıyla meşhur.
Keçileri getirebilmek için 1,5 yıl boyunca girişimlerde bulunduklarını aktaran Aslan, bu arada projeye inanıp, güvenen Bankaysa’nın verdiği kredinin de önlerini açtığını vurguladı. Bankaysa kredisiyle birlikte toplam yatırımlarının 1 milyon 700 bin lirayı bulduğunu ifade eden Agropark’ın sahibi, çiftliği diğerlerinden ayırt eden en önemli özelliğinin, elektrik üretebilmesi olduğunu belirtti. Bunun için 500 bin liralık 4 elektrik reaktörü aldıklarını söyleyen Aslan, bu sayede atık olarak kendilerini uğraştıracak gübreyi de en iyi şekilde değerlendirmiş olacaklarını kaydederek, şöyle konuştu:
“Hükümet politikalarında yenilenebilir enerji ve tarımın entegre edildiğini öğrendik. Biyokütleyle enerji elde edilince tarım ve hayvancılık üzerindeki maliyet baskısının kalktığını gördük. Elit hayvancılığa dayalı üretim modeli oluşturduk. Burada keçilerin gübresini elektrik reaktörlerine atınca hava gazını biyokütleyle entegre ettiğimizde müthiş bir enerji ortaya çıkıyor. Bu elektriğe dönüşüyor. Çiftliğimizde et ve süt üretirken aynı zamanda elde ettiğimiz elektriği satacağız. 34 bin 500 volt trafoda toplayacağımız elektriği 3 bin 500 km uzakta dağıtım şebekelerine aktaracağız.”
Çiftlikteki sistemin 500 kilovat elektrik elde edebileceğini kaydeden Agropark Tarım Çiftliği sahibi Alp Aslan, hayvan sayısının 2 bin 500 keçiye ulaşmasıyla iki köyü aydınlatabilecek elektrik üretebileceklerini söyledi. Yenilenebilir Enerji Kanunu’nda biyokütleden elde edilen elektriğe devletin 10 yıl boyunca alım garantisi verdiğini aktaran Aslan, elektriği 13,50 dolar/cente satacaklarını kaydetti. Aslan, “Bu proje Kırsal Kalkınma Modelidir. İlk etapta 115 kişiye doğrudan istihdam sağlanabilir. Aynı zamanda keçi ıslahı da yapacağız. Böylelikle verimi çok yüksek keçiler de çoğalacak.” diye konuştu.

Reklamlar

14 Ağustos, 2011 tarihinde Elektrik, Electric, Enerji, Energy içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: