Gençlere yenilenebilir enerjide iş imkânı


Yıldız Teknik Üniversitesi ve Enerji Bakanlığı işbirliği ile meslek liseli öğrencilere yeni bir iş kolu açılıyor.

Türkiye’de ilk defa açılacak “Alternatif Enerji Kaynakları” adı verilen programa meslek lisesi mezunları sınavsız başvuru yapabilecek. İki yıllık programdan mezun olan öğrenciler, rüzgar türbinlerinden güneş pillerine ve jeotermal enerjiye kadar yenilenebilir enerjinin her alanında çalışabilecek. Öğrenciler, Türkiye’de ve tüm dünyada iyi şartlarda iş bulabilme imkanına sahip olacak. Toplamda 30 öğrencinin başvuracağı bölüm geleceğin meslekleri arasında gösteriliyor. Bu yıl eğitim hayatına başlayacak programın ilk yılında teorik eğitim görecek olan öğrenciler ikinci yıl ise, sektörün önemli isimlerinden uygulama eğitimi alacak. Başarılı öğrenciler 4 yıllık lisans programlarına dikey geçiş yapabilecek ve mezun olduğunda mühendis olabilecek.

Programın, alternatif enerji sektörünün temsilcileriyle işbirliği içinde yürütüleceği bilgisini veren Yıldız Teknik Üniversitesi Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yunus Çengel , ikinci sınıfa gelen öğrencilere staj yapma imkanı sağlanacağını ifade ediyor. Çengel, “Kendi elemanlarımızı kendimiz yetiştireceğiz ve bu öğrenciler iyi koşullarda yüksek maaşlar ile çalışacak. Bu bölüme piyasanın ihtiyacı var. Biz başka üniversitelere de bu anlamda öncülük ediyoruz. Bizden sonra Gazi ve Erciyes Üniversitesi de programı açma kararı aldı. Bu oldukça sevindirici bir durum.” açıklamasında bulunuyor.
http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=1162021&keyfield=79C4B16C64C4B17A2074656B6E696B2079656E692069C59F

Reklamlar

5 Ağustos, 2011 tarihinde Elektrik, Electric, Elektronik,electronic, Enerji, Energy, Eğitim, Education içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: