HES Sivas Belediyesi


Sivas Belediyesi, hidroelektrik santrali sahibi oldu. 250 bin lira harcanarak yapılan santral, 170 kw’lık elektrik üretecek.

Yıllar önce, elektrik üretmesi amacıyla kurulan santral, belediye tarafından yeniden canlandırıldı. Bölgeye ismini de veren Paşa Fabrikası’nda eski santralin yanına yenilenebilir enerji üretim santrallerinden hidroelektrik santrali kuruldu. 0.5 m3/sn’lik su debisi 50 metre yükseklikten 170 kw’lık kurulu güce sahip hidroelektrik santralinden geçirilerek elektrik enerjisi elde edilecek. Santralde mikro tribün ve diğer teknik donanım çalışmaları tamamlandı.

Santral Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli, Vali Ali Kolat ve Belediye Başkanı Doğan Ürgüp’ün de katıldığı törenle hizmete açıldı. Törende konuşan Müsteşar Yardımcısı Benli, özü ve ruhu itibariyle bu tesisi çok önemsediklerini söyledi. Türkiye’nin fosil kaynaklı üretilen enerjiler açısından çok fakir bir ülke olduğunu belirten Benli, ancak su, rüzgar ve madenler açısından ise çok zengin olduğunu ifade etti. Benli, bu nedenle havayı ve dünyayı kirletmeyen benzer enerji üretim tesislerinin çok önemli olduğunu kaydetti.

Vali Ali Kolat, Sivas’ın HES ve madenler açısından çok zengin olduğunu, ancak bunları iyi değerlendiremediklerini söyledi. Kolat, mini hidroelektrik santralinin yapımında emeği geçenleri kutladı.

Santralin kurulduğu binanın tarihi bir yer olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, burada üretilen elektrik ile Paşa Fabrikası Mesire Alanı’nın elektrik ihtiyacının karşılanacağını ve sisteme de elektrik verilebileceğini söyledi. Ürgüp, hidroelektrik santrali için 250 bin lira harcandığını ve santralin bu parayı 2 yılda amorti edeceğini açıkladı.

Konuşmaların ardından kurdele kesildi. Protokol, şartele birlikte basarak hidroelektrik santralini hizmete soktu.

Reklamlar

1 Ağustos, 2011 tarihinde Elektrik, Electric, Enerji, Energy içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: