Elektrikli Araç ile Türk Telekomdan çevreye duyarlılık


Dünyadaki halka açık şirketlerin sera gazı salımı miktarlarını kurumsal yatırımcıların bilgisine sunan Carbon Disclosure Project-Karbon Saydamlık Projesi’ne (CDP) karbon salımı raporlayan Türkiye’den ‘ilk’ telekomünikasyon şirketi Türk Telekom, enerji dönüşüm programı ile her yıl 5 bin 400 hektarlık bir ormanın azaltacağı kadar karbon emisyonunu engelleyecek.

‘Doğayla dost iletişim’ sloganıyla yeni bir dönemi başlattıklarını söyleyen şirketin üst yöneticisi (CEO) Gökhan Bozkurt, enerji verimliliği projeleriyle yılda Belgrad Ormanları kadar karbon emisyonunu azaltacağını ifade etti.

Büyükada’ya giden bir yelkenlide şirketin sürdürülebilirlik çalışmalarına ilişkin düzenlenen ‘karbon-nötr’ basın toplantısında konuşan Gökhan Bozkurt, ‘Doğayla dost iletişim’ sloganıyla yeni bir dönemi başlattıklarını; ekonomik, sosyal ve çevresel sorumlulukla hareket ederek, tüm sosyal paydaşlara değer oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Bozkurt, iklim değişikliği konusunda hayata geçirilecek projeler üretmenin onlar için kâr etmek kadar önemli olduğunu ifade etti. Türk Telekom’un ofislerdeki uygulamalarını sürdürülebilirlik ilkelerine uygun hale getirmek üzere adımlar attığını anlatan Bozkurt, üç enerji verimliliği projesiyle bir yılda Belgrad Ormanları kadar karbon emisyonunu azaltacağını ifade etti. Bozkurt, şu bilgileri verdi: “Türk Telekom olarak 47 ilde bulunan 700 santralde güneş enerjisi paneli kullanıyoruz. Araç filomuzda yapılan optimizasyon çalışmaları ile filodan kaynaklanan karbon salımını yılda yaklaşık 2 bin 200 ton azalttık. Müşterilerimizden gelen arıza, tesis ve nakil talepleri saha görevlilerine elektronik ortamda ilettiğimiz ‘Hatta Çözüm Projesi’ ile ayda 2 ton kâğıt tasarrufu gerçekleştiriyoruz. Mürekkep kullanımını yüzde 25 azaltan Ecofont uygulamasını dünyada ilk kez kullanan telekomünikasyon şirketiyiz. Tüm Türk Telekom çalışanlarının Ecofont’u aktif kullanması sayesinde karbon salımımızı yılda 22 bin 500 kilogram azaltıyoruz. Görüntülü görüşme uygulamamız Telepresence ile 1 yılda gerçekleştirilen 1.754 toplantıda karbon salımımızı 2 bin 554 ton azalttık. Ayda ortalama 40 ton kâğıdı da geri dönüşüme kazandırarak, karbon salımından yılda 240 ton azaltıyoruz.”

Türk Telekom, 3 yılda 1,5 milyon katılımcıyla gerçekleştirilen eğitimler sayesinde yaklaşık 5 bin 500 ağacı kesilmekten kurtardı. 144 lokasyonda kullandığı videokonferans cihazlarıyla karbon salımını da bin 859 ton azalttı. 2011 sonunda güneş enerjisinden faydalanan merkezlerinin sayısının binin üzerine çıkacağını dile getiren Gökhan Bozkurt, grup şirketlerinin de enerji verimliliği ve iklim değişikliği konusunda adımlar atmaya başlayacağını söyledi.
Kaynak

Reklamlar

1 Ağustos, 2011 tarihinde Araba, Automobile, Çevre, environment, Elektrik, Electric, Enerji, Energy içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: