Çöpten elektrik


Küresel ısınma, çevre kirliliği ve fosil yakıtların azalmaya başlaması yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelişi hızlandırıyor.

Bu çerçevede şehirlerde her gün çıkan binlerce tonluk çöp yığınları elektrik üretimi için büyük potansiyel taşıyor. Ömer Salman isimli bir Türk girişimci, İstanbul Hasdal’da kurduğu Ar-Ge merkezinde çöpleri tehlikesiz ve çevreye en az zararla bertaraf etmeyi sağlayan bir teknoloji geliştirdi. Bu sırada meydana gelen gazdan da elektrik üretiliyor. Böylece hem çöpler çevreye tehdit olmaktan çıkarken hem de elektrik enerjisi elde ediliyor.

2000 yılından bu yana çöpe 50 milyon dolar yatırım yaptığını belirten işadamı Salman, bu yatırımı ile Türkiye’nin ilk atık bertaraf lisansına sahip özel sektör firması olduklarını ifade etti. İstanbul Sanayi Odası’nın ilk ve ikinci 500’ünde yer alan tüm firmaların tehlikeli atıklarını Hasdal’da enerjiye çevirdiklerini ifade eden Salman, geçen yıl 20 bin ton tehlikeli sanayi atığını gazlaştırdıklarını açıkladı. Şirketler, ekolojik enerjiye emanet ettikleri her konteyner tehlikeli atık için 400-500 lira arasında ödeme yapıyor. Bu merkezin 30 bin ton yıllık kapasitesi bulunduğunu aktaran Ömer Salman, asıl müjdeyi Çorlu için veriyor: “Çorlu’da yılda 800 bin ton atığı bertaraf edecek tesisimiz bu yıl inşa çalışmaları tamamlanıp işlemeye başlayacak.”

Bu rakam Türkiye’deki bertaraf tesislerinin toplam kapasitesinin üç katından fazla. Tesiste yılda 300 bin ton endüstriyel katı atık, 120 bin ton tehlikeli atık, 25 bin ton kablo atığı, 5 bin ton elektrik ve elektronik atık, 100 bin ton arıtma çamuru, 5 bin ton tıbbi atık, 20 bin ton madeni atık yağları, 5 bin ton bitkisel atık yağları, 250 bin ton kullanılmış lastik atıkları, bin ton akü ve pil atıkları, 30 bin ton inşaat, asfalt ve yıkıntı atıkları bertaraf edilecek. Bu esnada saatte 60 megavat enerji elde edilecek. Bu da hem tesisin hem de civardaki hastane ve üniversite binalarının ısıtılması ve sıcak su ihtiyacının karşılanmasında kullanılacak.

Reklamlar

20 Ocak, 2011 tarihinde Çevre, environment, Elektrik, Electric, Enerji, Energy içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 1 Yorum.

  1. Devlet biraz eğilse bu konulara elektriği taştan bile üretiriz.Ama devletten teşvik şart Ömer Salman gibi girişimciler milyonda 1 çıkar yoksa 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: