Güneş Enerjili minibüs Adıyaman Üniversitesi


Trafiğe kayıtlarının ardından resmi plaka takılarak trafiğe çıkarılan otomobile ”Fırat Force 01” ve minibüse de ”Commagene 02” adı verildi. Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz, Adıyaman gibi düz arazide çok düşük maliyetle kullanılabilecek araçlar ürettikleri için heyecanlı olduklarını söyledi.
NTV de yayınlanan Video İçin tıklayın…..

Güneş enerjisiyle çalışan otomobilin ”makam aracı”, minibüsün ise ”servis aracı” olarak kullanılmaya başlandığını ifade eden Gündüz, ”Araçların isimlerini öğrencilerimiz oy vererek belirledi. Araçlara Fırat ve Commagene adlarını koyarak, Adıyaman’ın yerel değerlerini evrensele taşımış olduk” dedi.

Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Koyuncu da, güneş enerjisiyle çalışan araçları üniversite kampüsü ile Tıp Fakültesi arasında ulaşımda kullanmak amacıyla tasarladıklarını ve ürettiklerini kaydetti.Araçların çevreci, sessiz ve sıfır yakıt maliyetli olduğunu vurgulayan Koyuncu, şunları anlattı:
”Bu araçlar dünyanın ilk resmi plaka taşıyan güneş enerjili araçlarıdır. İki adet araç tasarladık ve ürettik. Bunların denemelerini de yaptık. Araçları farklı mesafelerde ve farklı ağırlıklarla denedik. Araçların üstünde güneş panelleri bulunuyor. Güneş panelleri almış olduğu güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürüyor. Biz bu elektrik enerjisini regülatörlerden geçirerek bataryalarda depolamaktayız. Bataryalardaki enerji ile motoru çalıştırmaktayız.”

Koyuncu, iki aracın maliyetinin 210 bin lira olduğunu, seri üretime geçilmesi halinde bu araçların maliyetinin 5-6 bin liraya düşürülebileceğine dikkati çekti. Araçları şehir içi kullanım için tasarladıklarını ve hız limitinin saatte 50 kilometre olduğunu belirten Koyuncu, vatandaşların yoğun ilgisini çektiğini bildirdi.
Detaylı bilgi için tıklayın……..
A.A.

Reklamlar

25 Eylül, 2010 tarihinde Elektrik, Electric, Enerji, Energy, Güneş, Solar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: