“Suyla Çalışan Araba Motoru”


Mersin’e 5 lise öğrencisi Türkiye birinciliği kazandıkları suyla çalışan araba projesini ABD Dışişleri Bakanlığı yatkililerine anlatacak

MERSİN – Kerem Kocalar – Mersin’de eğitim gören 5 lise öğrencisinin geliştirdiği ’suyla çalışan araba motoru” projesi, öğrencilere hem Türkiye birinciliği kazandırdı, hem de yeni dünyaların kapılarını aralama fırsatı sundu.

Eyüp Aygar Anadolu Lisesinde eğitim gören Erkin Şahin, Umut Deniz Engin, Yaşam Gülseven, Gülün Tunay Baydar ve Ogün Aktaş, 2009-2010 Eğitim Öğretim yılının başında “Çevremiz kirleniyor, bir şeyler yapmak lazım” düşüncesinden yola çıkarak “Suyla Çalışan Araba Motoru” projesini geliştirdiler.

Genç mucitler projeyi, Türk Eğitim Derneği’nin koordinasyonunda ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin desteğiyle yenilikçilik ve girişimcilik yeteneklerini geliştirmek amacıyla hazırlanan “Genç İnovatif Girişimcilik Projesi” adlı yarışmaya göndererek, şanslarını denedi.

Ön elemeyi geçmelerinin ardından 28 Mayısta projelerini Ankara’da düzenlenen fuarda sergileme imkanı bulan gençler, 28 okuldan gelen projeleri geride bırakarak, Mersin’e birincilik ödülü ile döndüler. Kazandıkları bu başarıyla, 2 haftalık ABD gezisine katılma imkanı yakalayan gençlerin şimdiki hayali ise projeyi sektör temsilcileriyle buluşturabilmek.

-SİSTEMİN İŞLEYİŞİ-

5 küçük “kafadar”ın tamamen su kullanımı esasına dayanan ve şimdilik sadece kağıt üzerinde destek verecek sanayiciyi bekleyen sistemin çalışma prensibi ise şöyle:

“Depoya benzin veya motorin yerine su konuluyor. Akümülatörden gelen yardım sayesinde depodaki su elektroliz oluyor. Bu sırada oluşan oksijen havaya veriliyor. Hidrojen ise motora gidiyor ve yanıyor. Yanmayan bir miktar hidrojen ise havadaki oksijen ile birleşip su buharı oluşturuyor. Bu buhar da tekrar birleştiricilerden geçirip, tekrar yakıt tankına gönderiliyor. Bu sayede ise yakıt döngüsü sağlanmış oluyor. Hidrojen yandığında benzinden 4 kat daha fazla enerji açığa çıkardığı için böylece araç, bir litre benzinle kat ettiği yolun 4 katını, su ile kat edebiliyor.”

Sistemi hayata geçirebilmek için 1900 cc’lik otomobil motoru ile elektrotlara ihtiyaç duyduklarını belirten öğrenciler, yaptıkları hesaplara göre 2.6 bin TL’lik ödeme ile sistemi çalıştırabilir ve bir otomobilde kullanılabilir hale getirebileceklerini belirttiler.

-ABD’DEN PROJE İÇİN GELECEKLER-

Proje, aldığı ödül sayesinde yurt dışında da sesini duyurdu. ABD gezisinden önce Ankara’da olacak gençler, burada ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinden gelen daveti değerlendirecek. Büyükelçilik mensuplarının yanı sıra ABD Dışişleri Bakanlığından gelecek heyetin karşısına çıkmaya hazırlanan öğrenciler, konuklara 21 Haziran Pazartesi günü projelerini anlatacaklar.

En büyük hayallerini “Projemizi sanayicilerin hizmetine sunabilmek” diye dile getiren “genç mucitler”, ABD gezisi sayesinde hem yabancı dillerini geliştireceklerini, hem de yeni kişilerle tanışarak “yepyeni bir dünyanın kapılarını aralayacaklarını” kaydetti.

Reklamlar

19 Haziran, 2010 tarihinde Araba, Automobile, Enerji, Energy içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

  1. standart yapılabilen birşey ama ileride cep telefonun içine yerleştirilmiş mikroelektro şarj cihazlarına benzeyen şeyleri ufaltabilirlerse tuş takımı altına koyarak rahatlıkla icatlar yapılabilir mantıklı da böylece sms yazarken bi taraftan şarj olacak bi taraftanda mesaj yazıyor olacaksınız sistem çalışma mantığı tuşa her bastığımızda altındaki sistemin çalışma şekli ilk baş tuşa vurulduğunda o tepkiyi mıknatıstan bobin içinden elektrik enerjisine cevirme gerisi bebek oyuncağı =) yazılış tarihine bakın ileride böyle bir şey olur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: