Topbaş,güneş enerjili akıllı Duraklar ve Aydınlatma Sistemlerini tanıttı


Türkiye’nin ilk güneş enerjisiyle çalışan “Akıllı Durak” ile “Yolcu Bilgilendirme Sistemi”ni tanıtan Başkan Topbaş, ilk uygulaması metrobüste yapılacak sistemle İstanbulluların ‘Hangi otobüs hangi duraktan geçer?’, ‘Otobüsüm kaçta gelir?’, ‘Hangi yolu kullanayım?’ ve ‘Trafik yoğunluğu nasıl?’ gibi soruların cevaplarını anında alabileceklerini söyledi.

İstanbul’un, 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçildiğini hatırlatan Topbaş, sistemi 2010’dan önce tüm İstanbul’da yaygınlaştırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Sistem kapsamındaki otobüslerde bulunan ekranın, hem reklam, hem de yolcuları bilgilendirme amaçlı kullanılacağını söyleyen Topbaş, ”Bu ekran, akıllı duraklarla da irtibatlı olacak. Sistemde sesli ikazlar olacak, böylece otobüste kitap okuyan ya da dalgın olan yolcu, hangi durağa geldiğini sesli ikazdan duyabilecek. Yolcu, kaç dakika sonra hangi durağa geleceğini de ekrandan izleyebilecek” diye konuştu.

Sisteme dahil olan otobüslerde güvenlik kameraları bulunacağını anlatan Topbaş, ”Kamera, otobüsün içini gösterecek ve kayda alacak. Kamera görüntüleri, gerektiğinde merkezden de izlenebilecek. Otobüsün içindeki kapkaç, gasp gibi tüm olumsuzluklar da kaydedileceğinden, gerekirse emniyetle ilgili birimlere de bu görüntüler aktarılabilecek” şeklinde konuştu.

Ekranda, güzergah haritası bulunacağına işaret eden Topbaş, gelinen durağın adı, bir sonraki durağa kaç kilometre kaldığı gibi bilgilerin de bu ekrandan takip edilebileceğini bildirdi.

Topbaş, akıllı durakta bekleyen bir yolcunun, sistemdeki bir otobüsün, o durağa ne kadar uzaklıkta bulunduğunu, yaklaşık olarak ne kadar süre sonra durakta olacağını öğrenebileceğini de ifade etti.

Sistemin, bir sonraki aşamada cep telefonları aracılığıyla da hizmet vereceğini dile getiren Topbaş, şunları kaydetti:

”Vatandaş, bulunduğu yerden cep telefonu aracılığıyla, beklediği otobüsün en yakınındaki durağa ne kadar uzaklıkta olduğunu da öğrenebilecek. Akıllı durak, güneş enerjisiyle çalışan bir sistem. Bu sistem sayesinde, yönetim merkezinden otobüslerin doluluk oranları ve duraklara varış durumları gibi bilgiler de tespit edilebilecek.

Sisteme bağlı otobüs herhangi bir trafik sinyalizasyonuna yaklaştığında, mümkünse bu otobüse yeşil ışık yakılması sağlanacak, geçiş üstünlüğü tanınacak. Böylece, toplu taşıma araçlarını kullananların daha kısa sürede duraklara ulaşması sağlanacak.”

Sistemin, Türkiye genelinde birçok belediyeye satışının gerçekleşeceğine inandığını belirten Topbaş, ”Akıllı durakların aydınlatılması da güneş enerjisiyle sağlanacak. Durağın bulunduğu yerde 5 gün elektrikler gelmese bile sistem çalışabilecek” dedi.

Otobüsteki ekrandan öğrenilecek bilgilerin akıllı duraktan da takip edileceğini vurgulayan Topbaş, akıllı duraklardan, sistemdeki otobüslerin hareketlerini takip etmenin de mümkün olacağını dile getirdi.

Çevre dostu bu sistem sayesinde akıllı duraklardan trafik yoğunluğunun da öğrenilebileceğine dikkati çeken Topbaş, ”Sistemin komuta kontrol merkezinden otobüslerle ilgili bilgiler takip edilebilecek. Sistem tamamen devreye girdiğinde modern, hızlı, kaliteli ve doğru ulaşım imkanı sağlanacak. Durakta bekleyen yolcu, hangi otobüsün ne zaman geçtiğini yanındakine sormak yerine, sistemden öğrenebilecek” şeklinde konuştu.

Topbaş, sistem sayesinde, yolcu kapasiteleri ve yoğunlukları takip edilebileceğinden, gerekirse ilave otobüslerin devreye sokulabileceğini veya gereksizse bazı otobüslerin o hattan kaldırılabileceğini de anlattı.

Caddeden geçen araçların sayılmasında da kullanılacak sistemle, sinyalizasyon ışıklarının ona göre ayarlanmasının sağlanacağına işaret eden Topbaş, bu sistemi geliştiren ve bazı sistemlerini de ihraç eden İSBAK’ın başarılarına değindi.

Topbaş, başarılı belediye şirketlerinin satışa sunulacağını belirterek, karlılığı artan şirketin müşterisinin de artacağına işaret etti.

Kadir Topbaş, sistemin ne kadara mal olduğu yönündeki soru üzerine, sistemi yurt içinde ve dışındaki bazı belediyelere de satmak istedikleri için fiyat hakkında bilgi vermek istemediklerini söyledi.
Başkan Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden İstanbul Ulaşım Haberleşme ve Güvenlik Teknolojileri (İSBAK) tarafından hayata geçirilen HAYAD projenin tanıtımı gerçekleştirdi. İETT’nin Ayazağa Garajı’ndan başlayan ve Cendere Yolu’ndaki İSBAK Genel Merkezi’nde son bulan otobüs gezisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu, İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, İştirakler Daire Başkanı Yılmaz Şener ve İSBAK Genel Müdürü Kasım Kutlu da yer aldı. Gezide şu anda 150 otobüse yerleştirilen “Yolcu Bilgilendirme Sistemi”ni tanıtan Başkan Topbaş, İSBAK Genel Müdürlüğü’nde ise “Akıllı Durak”ı anlattı.

İstanbullu ‘Otobüs kaçta gelir’, ‘Kaç dakikada gider’ bilecek…

İSBAK’ın Türkiye’de ilk kez böyle komplike bir sistem geliştirdiğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ilk olarak metrobüste devreye girecek ve 2010 yılına kadar bütün otobüslerde yaygınlaşacak sistemle İstanbulluların ‘Hangi otobüs hangi duraktan geçer?’, ‘Otobüsüm kaçta gelir?’, ‘Hangi yolu kullanayım?’ ve ‘Trafik yoğunluğu nasıl?’ gibi soruların cevaplarını anında alabileceklerini söyledi. Sistem kapsamındaki otobüslerin içindeki ekranın, hem yolcuları bilgilendirme, hem de reklam amaçlı kullanılacağını anlatan Başkan Kadir Topbaş, “Akıllı duraklarla irtibatlı olacak bu ekranlar otobüsün hızını, bir sonraki durağa kaç dakikada ulaşılacağını ve güzergahtaki trafik yoğunluğunu gösterecek. Ekrandan hangi durağa gelindiğini anlatan sesli ikazlar da olacak. Böylece otobüste kitap okuyan ya da dalgın olan yolcu, hangi durağa geldiğini sesli ikazdan duyabilecek. Bu sistem sayesinde, yönetim merkezinden otobüslerin doluluk oranları ve duraklara varış durumları gibi bilgiler de tespit edilebilecek” diye konuştu.

Otobüsler kamerayla denetlenecek…

Sisteme dahil olan otobüslerin içinde güvenlik kameraları bulunacağını anlatan Kadir Topbaş, otobüsün içini gösterecek ve kayda alacak olan 3 ayrı kameranın görüntülerinin gerektiğinde anında merkezden de izlenebileceğini kaydetti. Otobüsün içindeki kapkaç, gasp ve taciz gibi bütün olumsuzlukların izlenerek gerekirse emniyetle de paylaşılabileceğini vurgulayan Başkan Topbaş, otobüslerdeki ekranda güzergah haritası bulunacağını, gelinen durağın adı, bir sonraki durağa kaç kilo metre kaldığı gibi bilgilerin de bu ekrandan takip edilebileceğini dile getirdi.

Toplu taşıma araçları kırmızı ışık sorunu yaşamayacak…

Toplu taşıma araçlarını teşvik amacıyla her otobüsün içinde yollardaki ve kavşaklardaki sinyalizasyon sistemini algılayan, kendi geliştirdikleri bir cihaz bulunacağını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, cihazın bulunduğu otobüs sinyalizasyona yaklaştığında kırmızı ışığın yeşil ışığa dönüşeceğini ifade etti. Cihazı basın mensuplarına gösteren Başkan Kadir Topbaş, bu sistemle ilgili şu bilgileri verdi; “Trafik ışıklarının olduğu yerlerde, kırmızı ışığın yeşile dönüşmesi toplu taşıma aracına fırsat vermesi açısından bir öncelik tanıyacağız. Otobüsler sinyalizasyonlara yaklaştığı zaman otobüsü algılamak suretiyle, kırmızı ışıkta takılmasın diye, yeşil geçiş hakkı verecek. Bunu otomatik yapacak. Araçların içersinde bütün sinyalizasyonları algılayan aygıt bulunacak ve bu aygıt sayesinde sistem toplu taşıma aracını tanımlayacak. Böylece, toplu taşıma araçlarını kullananların daha kısa sürede duraklara ulaşması sağlanacak.”

Cep telefonundan beklenen otobüs takip edilebilecek…

Güneş enerjisi ile çalışan akıllı durakta bekleyen bir yolcunun, sistemdeki bir otobüsün, o durağa ne kadar uzaklıkta bulunduğunu, yaklaşık olarak ne kadar süre sonra durakta olacağını öğrenebileceğini belirten Kadir Topbaş, sistemin bir sonraki aşamada cep telefonları aracılığıyla da hizmet vereceğini söyledi. Başkan Kadir Topbaş, “Vatandaş, bulunduğu yerden, cep telefonu aracılığıyla beklediği otobüsün, en yakınındaki durağa ne kadar uzaklıkta olduğunu öğrenebilecek” dedi.

Otobüsün içindeki ekrandan öğrenilecek bilgilerin, akıllı duraktan da takip edileceğini vurgulayan Başkan Topbaş, akıllı duraklardan sistemdeki otobüslerin hareketlerini takip etmenin de mümkün olacağının altını çizerek, “Beş gün kesintisiz güneş enerjisiyle çalışan akıllı duraklar ve otobüslerdeki bilgilendirme ekranı sayesinde komuta kontrol merkezinden otobüsler ve metrobüslerle ilgili bilgiler takip edilebilecek. Çevre dostu bu sistem tamamen devreye girdiğinde, modern, hızlı, kaliteli ve doğru ulaşım imkanı sağlanmış olacak. Durakta bekleyen yolcu, hangi otobüsün ne zaman geçtiğini yanındakine sormak yerine, sistemden öğrenebilecek” şeklinde konuştu.

Yolcu yoğunluğuna göre ek otobüs konulacak

Yolcu kapasiteleri ile yolcu yoğunluğunun da takip edilebileceği sistem sayesinde gerekirse ilave otobüslerin devreye sokulabileceğini veya gereksiz bazı otobüslerin o hattan kaldırılabileceğini anlatan Başkan Kadir Topbaş, caddeden geçen araçların sayılmasında da kullanılacak sistemle, sinyalizasyon ışıklarının ona göre ayarlanmasının sağlanacağına işaret etti. Bu sistemi geliştiren İSBAK’ın birçok ürününü de ihraç ettiğini anlatan Kadir Topbaş, başarılı şirket yönetimine ve çalışanlarına teşekkür etti. Akıllı Durak sisteminin Türkiye genelinde bir ok belediyeye satışının gerçekleşeceğine inandığını belirten Başkan Topbaş, İSBAK’ın konuyla ilgili ihalelere girdiğini belirtti. Topbaş, daha sonra yine güneş enerjisiyle çalışan aydınlatma sistemlerini tanıttı ve İSBAK’ın üretim atölyesini gezdi.

“Homojen Aydınlatmalı Akıllı Durak”ın faydaları

• Geleneksel otobüs duraklarına kıyasla %75 enerji tasarrufu sağlar.
• LED teknolojisi kullanılarak homojen aydınlatır.
• Uzun ömürlüdür, bakım ihtiyacı çok azdır.
• Kazı vb çalışmalara gerek olmadan montaj kolaylığı sağlar.
• Afet vb durumlar için aydınlatma ve 220V AC enerji merkezi olarak kullanılabilir.
Yine güneş enerjisiyle çalışan aydınlatma sistemlerini de tanıtan Topbaş, sistemin geliştirildiği İSBAK’taki yönetim merkezini gezdi.
devamı için tıklayın……

Reklamlar

17 Şubat, 2010 tarihinde Araba, Automobile, Çevre, environment, Elektronik,electronic, Enerji, Energy, Güneş, Solar, Verimlilik Saving içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: