ASELSAN, MAGIC-2010’da dünya çapında ilk 10 takım arasında


İnsansız sistemleri ana faaliyet alanlarından birisi olarak belirleyen ASELSAN, uluslararası İnsansız Araçlar Yarışması MAGIC-2010’da dünya çapında ilk 10 takım arasına girmeyi başardı ve 50 bin dolarlık ödül kazandı.
ASELSAN yetkililerinden alınan bilgiye göre, Avustralya ve ABD Savunma Bakanlığı….
The company was recently selected as one of the top 10 teams out of 12 competitors in the Multi Autonomous Ground-robotic International Challenge (MAGIC 2010), which is jointly sponsored by the Australian and US departments of defense to attract innovative proposals from worldwide research organizations. The competition’s primary objective is to create a challenge to encourage companies to make efforts to develop next-generation fully autonomous ground vehicle systems that can be deployed effectively in military operations and civilian emergency situations.
organizasyonları tarafından ortaklaşa düzenlenen yarışma için ASELSAN’ın takım liderliğinde bir ekip oluşturuldu.

“Kapadokya” adı verilen ekipte, Bilkent, Boğaziçi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi ile ABD’den Ohio State Üniversitesi yer aldı.

Yeni nesil otonom insansız kara araçlarının geliştirilmesine öncülük eden yarışma, akıllı robotların insan müdahalesi olmadan, birbirleriyle haberleşerek bilinmeyen bir kentsel alanda keşif-gözetleme-istihbarat yapmasını, alanda bulunan tehlikeli maddeler ile düşman veya teröristlerin etkisiz hale getirilmesini sınırlı bir sürede gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Finalist robotlar ve takımları, 8-13 Kasım 2010 tarihinde Avustralya’da Adelaide kentinde yarışacak. Bu yarışmayı kazanan takım ise 750 bin dolarlık ödülün sahibi olacak.

MAGIC 2010’un, insansız araçlar alanında dünyanın en güçlü firmaları ve en başarılı üniversitelerinin katıldığı bir yarışma olduğunu ifade eden yetkililer, yarışmada ilk 10’a kalan takımların Türkiye ile birlikte ABD, Avustralya, Japonya ve Kanada’dan oluştuğunu belirtti.

Yetkililer, ASELSAN’ın, uluslararası alanda birçok yeni projenin de önünü açması beklenen bu yarışmadaki iddiasıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine de benzer akıllı robotları kazandırmayı hedeflediğini kaydetti.

İnsansız sistemlerin savunma ve güvenlik alanındaki yerinin her geçen arttığına işaret eden yetkililer, özellikle keşif, gözetleme, istihbarat, savunma ve lojistik destek gibi faaliyetlerin hızlı ve etkin bir şekilde ve personel kaybı vermeden yürütmek üzere kendi kendine karar verebilen insansız sistemlere ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

İnsanlar için rutin zor veya tehlikeli işleri gerçekleştirebilmeleri, görevin icrası sırasında korkma, çekinme ve yorulma gibi unsurlardan etkilenmemeleri nedeniyle insansız sistemlerin tercih edildiğini belirten yetkililer, ABD’nin 2015 yılına kadar ordusundaki ilgili unsurların üçte birini insansız yapma hedefi koyduğunu kaydetti.

ASELSAN’ın robotları

ASELSAN’da insansız sistemlere, “kendi kendine karar verme yeteneği” kazandırma çalışmaları sürdürülüyor. İnsansız sistemler konusunda TSK’nın dışa bağımlılığını en aza indirecek ürün ve sistemleri tasarlamayı ve geliştirmeyi ana faaliyet alanlarından biri olarak belirleyen ASELSAN, geleceğin savaş alanlarında yaygın bir şekilde kullanılacak robotlar üzerinde çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

ASELSAN’ın üzerinde çalıştığı insansız sistemlerle ilgili 4 ana proje çalışması bulunuyor. Bunlardan bir tanesi “İzci” aracı. Özellikle sınır güvenliğinin sağlanması, keşif, gözetleme ve lojistik hizmetlerde kullanılması amacıyla tasarlanan “İzci”, uzaktan komuta edilebiliyor. Gece ve gündüz çevre gözetlemesi yapabilen, üzerine silah monte edilebilen ve topladığı verileri merkeze iletebilen İzci aracına, otomatik insan tanıma ve otomatik hedef takibi gibi yeteneklerin kazandırılması için çalışmalar yapılıyor.

Gezgin

ASELSAN tarafından üzerinde çalışma yürütülen diğer insansız kara aracı “Gezgin”, uzak mesafeden savunma ve gözetleme yapabilmesi için tasarlanıyor. Paletli yapısıyla küçük bir tankı andıran Gezgin’de, dünyada henüz yeni geliştirilmekte olan insansız araçlarda uzaktan kablosuz silah kullanımını sağlayacak teknolojiler deneniyor. Aracın üzerine yerleştirilebilecek robot kol, termal gözetleme ve lazer hedef işaretleme sistemleri ile tehlikeli görevler, uzaktan yerine getirilebilecek.

Kaşif

ASELSAN’ın üzerinde çalıştığı bir diğer insansız sistem ise birliklerin keşif gözetleme yeteneğini kilometrelerce uzağa taşıyabilecek olan ve “Kaşif” adı verilen balonlu keşif gözetleme sistemi. Bu sistem, yere sabitlenen balon üzerine yerleştirilerek, gece ve gündüz yüksek irtifadan hareketleri tespit edebilecek. Kaşif, karakol gibi yerleşik alanlarda tepe arkalarını ve çevreyi gözetleyerek otomatik hareket tespiti yapabilecek ve gerektiğinde bu görüntüleri ve olası hedeflerin koordinatlarını diğer insansız sistemlere iletebilecek.

Denizci

ASELSAN, liman ve boğazlarda keşif, gözetleme ve istihbarat gibi görevleri yapması için de “Denizci”yi tasarlıyor. Uzaktan kontrol edilebilen insansız su üstü aracı “Denizci”, hedefe ulaştığında üzerinde yer alan sonar, radar, termal kamera gibi cihazlarla elde ettiği verileri komuta merkezine aktarabilecek.

The company was recently selected as one of the top 10 teams out of 12 competitors in the Multi Autonomous Ground-robotic International Challenge (MAGIC 2010), which is jointly sponsored by the Australian and US departments of defense to attract innovative proposals from worldwide research organizations. The competition’s primary objective is to create a challenge to encourage companies to make efforts to develop next-generation fully autonomous ground vehicle systems that can be deployed effectively in military operations and civilian emergency situations.

As required, Aselsan submitted a proposal regarding the use of multi-vehicle robotic teams that can execute an intelligence, surveillance and reconnaissance mission in a dynamic urban environment.

The selected companies have to complete the assigned tasks most effectively to win the top position in the challenge. The mission is to field teams of unmanned vehicle prototypes with the ability to autonomously coordinate, plan and carry out tasks against changing priorities. Competitors will first “accurately explore and map the challenge area; correctly locate, classify and recognize all simulated threats; and complete all phases within three-and-a-half hours.”

Aselsan’s team “Cappadocia” included experts from Bilkent University, Boğaziçi University, Middle East Technical University (ODTÜ) and Ohio State University in the US.

The Grand Challenge Event, to be held at an undisclosed location in the South Australian city of Adelaide, will take place on Oct. 8-13, 2010. The winning team will receive an award of $750,000.

The other nine teams that have been selected are from the US, Australia, Japan and Canada. Speaking to the Anatolia news agency, Aselsan officials were hopeful that this race will bring many opportunities for the company in the international market, allowing it to participate in numerous projects. They also state that the company is eager to provide the Turkish Armed Forces (TSK) with unmanned vehicles, also known as smart robots.

The officials argue that the significance of unmanned systems is increasing with every passing day, especially in defense and security operations such as conducting exploratory, intelligence and logistics studies without incurring human casualties.

They say unmanned systems are preferable since they can achieve tasks which may be routine, difficult or too risky for humans. Furthermore, these machines will not be prevented from completing the mission by factors that hinder human beings such as fear, hesitation and fatigue. For instance, the officials, who asked to remain anonymous, said the US is planning to replace at least one-third of its army with unmanned units by 2015.

Aselsan experts said the company is these days busy making its unmanned systems able to decide on changing conditions and priorities during missions by utilizing a developed form of artificial intelligence. The company has designed and developed high-tech, strategic defense products and systems to reduce the TSK’s reliance on foreign companies while making Turkey a leader in modern warfare. Aselsan officials said the company will carry out its studies on robots, which they deem will be the primary machines of war in the not-too-distant future.

The company currently has three types of unmanned vehicle. Gezgin is a land vehicle capable of surveillance and defense from a long distance. It resembles a small, wheeled panzer. Kaşif is a balloon designed to explore its surroundings up to many kilometers away. It can, for example, be anchored at a military outpost and continuously monitor its surrounding area, including what lies behind hills and even mountains. Denizci is an unmanned vehicle designed for exploration, monitoring and intelligence in ports and straits.

Reklamlar

9 Aralık, 2009 tarihinde Araba, Automobile, Bilim, Science içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: