This Teenager’s Solar Panel Uses Human Hair as a Conductor


EFG9392KATMANDU – Nepal’de bir çocuk, ihtiyaç duyduğu elektrik sorununu gidermek için, insan saçına dayalı, yeni ve ucuz güneş enerjisi paneli geliştirdi .
If eighteen-year-old Milan Karki doesn’t turn out to be the next Tesla or Edison, then I’ll chop off my locks. This kid invented a solar panel which uses human hair as a conductor and could solve an energy crisis.

As a teenager in a rural village in Nepal,

Nepal kırsalından küçük bir köyden gelen, başkent Katmandu’da eğitim gören Milan Karki, evindeki enerji sorununu gidermek için büyük bir arayışa girdi. Ancak ülke nüfusunun çoğu gibi fakir olan Karki, ödenebilir enerji veya enerji üreten birleşimleri bulamadı.

Güneş enerjisi panellerinin çoğunda kullanılan temel parça olan silikonu alamayan Karki alternatif arayışlara girdi. Karki, insan saçında renk pigmenti olan, ışığa hassas ve iletken görevi görebilecek melanini keşfetti. Ardından 4 sınıf arkadaşıyla malanine dayalı güneş enerjisi paneli prototipini yaptı.

Karki’nin arkadaşları ile yaptığı panel 26 Euro’ya mal oldu. Panel, el telefonunun şarj edilmesi veya gece boyunca evin ışınlandırılmasına yetecek kadar 9 volt elektrik üretiyor. Karki, büyük ölçekte üretimle, maliyetinin yarıya düşürülebileceğine inanıyor.

Nepal’de, yarım kilo insan saçı 15 kuruşa mal olurken güneş enerjisi paneli için aylarca kullanılabilinir. Buna karşın üç misli daha pahlıya mal olan bir paket pil birkaç gün dayanabiliyor. Panelde kullanılan saçın, panel kullanıcısı tarafından rahatlıkla değiştirilebildiğini söyleyen Karki, özellikle fosil yakıtların giderek azaldığı günümüzde, buluşunun dünyanın her tarafından enerji edinmede kullanılabilineceğine inanıyor.

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Nepal’de toplumun büyük çoğunluğu elektrikten yararlanamıyor. Elektriğin olduğu yerlerde ise günün büyük çoğunluğu elektronik eşyaların yanma ve bozulmasına yol açan kesintilerle geçiyor.

ANF NEWS AGENCY
If eighteen-year-old Milan Karki doesn’t turn out to be the next Tesla or Edison, then I’ll chop off my locks. This kid invented a solar panel which uses human hair as a conductor and could solve an energy crisis.

As a teenager in a rural village in Nepal, Milan Karki knows just how desperately developing countries need an affordable, renewable energy source. But rather than whine about the availability of electricity or the cost of batteries, he sat down and came up with a solution: Low-cost solar panels with human hair conductors.
Solar energy isn’t anything new, but solar panels themselves can be pricey to produce due to using silicon. Karki solved the cost issue by using human hair instead since it turns out that Melanin, a color pigment in hair, is a good conductor. Oh, and did we mention that it’s cheaper than silicon?

Half a kilo of hair can be bought for only 16p in Nepal and lasts a few months, whereas a pack of batteries would cost 50p and last a few nights.

I don’t know why they’re selling hair by the kilo, but this idea is absolutely brilliant and I can’t wait to see if it turns into something widely used. [Daily Mail]

Reklamlar

15 Eylül, 2009 tarihinde Elektrik, Electric, Enerji, Energy, Güneş, Solar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 4 Yorum.

 1. Can Ender Gökçe

  Çok bilgilendirici bir siteniz var. Belirlediğiniz tema üzerinde çok belirgin bir şekilde odaklanmışsınız ve doyurucu bilgiler sunuyorsunuz.

  Ancak, bir sorum olacak. Neden makalelerden bazılarını İngilizce yayınlıyorsunuz? Birazcık zahmet edip, kısaltılmış olarak da olsa Türkçe çevirilerini kendiniz yaparak siteye koysanız güzel olmaz mı?

  Böylece, internetin Türkçe içeriğine bence hiç de küçümsenmeyecek bir katkı yapmış ve google’da bu konuları arayan Türk insanlarının yararlı bir kaynağa ulaşımını kolaylaştırmış olmaz mısınız?

  • İlginiz için teşekkür ederim. elimden geldiği kadar haberleri türkçeleştirmeye çalışıyorum. Türkçe bilginin önemi tartışılmaz. Bende sitemde Türkçe içeriğin fazla olmasını isterim. Ancak tek başıma çalışıyorum ve fazla zamanım olmuyor. Ayrıca yerli teknoloji haberlerinin içerikleri oldukça az ve kaynaklarını belirtmiyorlar. Haber kaynaklarına daha kolay ve detaylı ulaşılması için ingilizce haberlere yer vermeye çalışıyorum. Sitem için bu işi seven birkaç kişinin yardımıyla çok daha güzel içerik hazırlayabilirim. katkılar ve zamanım oldukça türkçe içeriğe dikkat etmeyi isterim.
   iyi günler

 2. benim zamanım müsait vede işlerim dolayısi ile konuya aşinayım size zevkle yardımcı olurum selamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: