Yerli Linux dağıtımı Pardus Linux işletim sisteminin 2009 sürümü Temmuz’da


PardusAnadolu Parsı, Temmuz’da şehre inecek
TÜBİTAK/UEKAE desteği ile geliştirilen yerli Linux dağıtımı Pardus Linux işletim sisteminin 2009 sürümü Temmuz’da yansılardaki yerini alacak.
Adını Anadolu parsının latince ismi olan Panthera pardus tulliana’dan alan Linux temelli işletim sistemi Pardus’un yeni sürümü pardus 2009, 17 Temmuz 2009 günü kullanıcıların beğenisine sunulacak.

Pardus 2009’un kararlı sürümünün yayın tarihine kadarki sürüm takvimi ise şu şekilde olacak.

* 27 Mayıs: Alfa* sürümü
* 19 Haziran: Beta* sürümü
* 3 Temmuz: RC* Sürümü
* 10 Temmuz: RC2 Sürümü
Pardus.org.tr‘de yer alan açıklamaya göre, Pardus 2009, kullanıcılara yeni Plasma teknolojisi ve görsel efektlerle zenginleştirilmiş KDE 4 masaüstü ortamını sunacak. Sistem altyapısında ise daha fazla donanıma destek verilecek olan Pardus 2009’da, Ext4 dosya sistemi ile kullanıcılar çok daha kararlı ve performanslı bir sisteme sahip olacak.

Pardus 2009 sürümü, diğer Pardus sürümleri gibi kullanıcılara kullanımı kolay, kararlı, hızlı, güvenli bir masaüstü ortamı ve binlerce özgür yazılımı kolaylıkla kurma ve kullanma şansı verecek.

Pardus 2009 sürümü öncesinde yaşanabilecek hata ve eksiklerin tamamlanması için Pardus 2009 geliştiricileri, deneme sürümlerinin deneyimli kullanıcılar tarafından test edilmesini istiyor. Pardus 2009 testleri için Pardus Test Takımı’na katılabilirsiniz.

* İşletim sistemlerinin yayın öncesi fazları genellikle üçe ayrılır. Bu fazlardan Alfa fazı, işletim sisteminin geliştiricileri tarafından test edildiği, hata çıkma oranı yüksek olabilen sürümü, Beta fazı, test kullanıcıları tarafından geri bildirim alınarak iyileştirmelerin yapılması için test edilen sürümü, RC (Release Candidate / Yayın Adayı) fazı ise, tüketiciye ulaşacak en son sürüme en yakın özelliklerle donatılmış sürümü ifade eder.

Reklamlar

18 Haziran, 2009 tarihinde Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: