İki gencimiz Intel ISEF ”Uluslararası Gençler Bilim ve Mühendislik Yarışması” üçüncülük ödülü kazandı


http://www.istanbullisesi.k12.tr/#NewsID201
Video link http://www.youtube.com/watch?v=dxhm5idAYeQ
(Alınan ödülün açıklandığı yer)http://www.intelisef2009.org/

http://www.societyforscience.org/intelisef09/IntelISEF09GAO.pdf

Third Award of $1,000

EE317 Improvement of Motion Systems by Using Nickel-Titanium Alloy
Erdem Basegmez, 18, Istanbul High School, Istanbul, Turkey
Murat Aslan, 18, Istanbul High School, Istanbul, Turkey

İstanbul Lisesi’nden iki Türk gencinin geliştirdiği robotlar, Intel-ISEF(International Science
and Engineering Fair)
‘in ABD’de düzenlediği ve 56 ülkeden bin 563 öğrencinin katıldığı ”Uluslararası Gençler Bilim ve Mühendislik Yarışmasında” üçüncülük ödülüne layık görüldü.

ABD’nin Reno kentinde 9–15 Mayıs 2009 tarihleri arasında düzenlenen yarışmada Türkiye’den katılan ekipte yer alan Erdem Başeğmez, küçük robot tasarımlarında genelde elektrik motorlarının kullanıldığını, ancak bu motorların çok ağır ve büyük hacimli olduğunu ve tasarladıkları üç ayrı robotun da hareketlerini yalnızca nikel ve titanyum tel kullanarak geliştirdiklerini bildirdi.

Nikel ve titanyumun ısıtıldığında daha küçük yapı haline geldiğini ve ortaya bir kuvvet çıktığını belirten Başeğmez, bu kuvveti robotların hareketini sağlamada kullandıklarını belirterek, ”Bu özelliği ile nikel ve titanyum alaşımının mikro ölçeklerde kullanılmaya en uygun aktivatör olduğunu iddia ettik” diye konuştu.

Başeğmez, projeleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

”Biz elektrik motorlarını geliştirmek yerine farklı bir yöntem kullanmayı düşündük. Nikel-Titanyum ise çok hafif olmasının yanı sıra boyutlarına oranla güçlü ve çok az yer kaplayan bir materyal. Bu alaşımın sadece bir kaç atomuyla bile küçük boyutlarda mikro ölçekli uygulamalarda hareket sağlamak mümkün. Bu sonuç elektrik motorlarından beklenmiyor. Projedeki amaç robotların farklı hareket sistemlerinde, doğrusal, dairesel veya denge sistemleri gibi basit hareket sistemlerini sadece nikel-titanyum kullanarak geliştirmek.”

“İLERİ ÖZELLİKLER KATMAK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRECEK”
Başeğmez, yarışma için geliştirdikleri ”altı ayaklı örümcek”, ”iki bacaklı” ve ”tekerlekli” robotların nikel ve titanyum esasına dayandığını belirterek, ”Elektrik motorları ile çok küçük boyutlarda altı ayaklı örümcek robot yapamazsınız. Geliştirdiğimiz bu robotlar belki elektrik motorlarıyla karşılaştırıldıklarında daha yavaş hareket ediyorlar, ama bunlara ileride çok daha etkin özellikler kazandırılacak” dedi.

Asıl amaçlarının nikel ve titanyum kullanarak, bir gramın altında çok küçük ve çok daha fazla hareket kabiliyeti olan robotlar yapmak olduğunu dile getiren Başeğmez, robot tasarımları hakkında şöyle konuştu:

”Geliştirdiğimiz algoritmalarda robotlara çok sayıda hareket özelliği kazandırdık. Örneğin var olan örneklerde robotun altı ayağı teker teker ve havaya kaldırılamadan kontrol ediliyordu. Oysa biz robotların ayaklarını da havaya kaldırdık ve çok daha fazla adımlar atmasını sağladık. Tekerlekli modelimizde ise, sadece nikel ve titanyumla dairesel hareketler kazandık. Bu ilk kez denenen bir çalışma. Robotta tekerleklerini nikel ve titanyum kullanarak 90’ar derece dönmesini sağladık. Yeni modellerimizde de çok daha ileri özellikler katmaya çalışıyoruz.

Çok ağır olan iki bacaklı robotlarda da aynı yöntemle çok daha hafif ve hareketli robot tasarlamaya çalıştık. Burada çok başarıya ulaşamasak da araştırmalarımız sürüyor.”

“UZMANLAR BİZİ TEBRİK ETTİ”
Başeğmez, yarışmada kendisini etkileyen bir olayı da şöyle anlattı:

”Yarışmada, jüri üyelerinden bazıları şekil hafızalı alaşımlar yani nikel titanyum türü alaşımlar konusunda uzmandı. Nikel ve titanyum bugüne kadar genelde bazı tıbbi uygulamalarda ve sadece altı ayaklı örümcek robotta kullanılmış. Bunun dışında bunları kullanarak dairesel hareketler geliştirilmemiş. Bu nedenle de jüri üyelerinin projemizle ilgili ‘Nihayet biri bunu düşünmüş ve bu aşamaya getirmiş, biz de bunu bekliyorduk’ sözleri bizi çok etkiledi. Hatta yarışmanın sonunda bekleyip yanımıza gelerek bizleri tebrik ettiler.”

Reklamlar

14 Haziran, 2009 tarihinde Bilim, Science, Elektrik, Electric, Fuar Fair, Teknoloji,technology içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: