Özgür yazılım ve açık kaynak günleri Nisan’da


banner160600-4“8. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği” 17-18 Nisan tarihlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek(ntvmsnbc.com).

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü ve Linux Kullanıcıları Derneği tarafından organize edilen “Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri 2009” ile “8. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği”; yazılım endüstrilerini geliştirmek, yazılım maliyetlerini düşürmek, bilgisayar okuryazarlığını arttırmak amacıyla özgür yazılım ve GNU/Linux konularında ulusal ve uluslarararası düzeyde uzman isimlere ev sahipliği yapacak.

Etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgiye http://senlik.linux.org.tr/2009/ adresinden ulaşılabiliyor.

Türkiye’nin özgür yazılım ve açık kaynak konularında daha fazla biliçlenmesinin ve üretime geçmesinin amaçlandığı etkinlikte, geçtiğimiz yıl dünyada ve Türkiye’de özgür yazılım ve bilişim teknolojileri alanlarında yaşanan önemli gelişmeler tartışılacak. Bu yılın konukları arasında Javascript Programlama Dili’nin yaşayan en önemli otoritelerinden Douglas Crockford, Google Chrome web tarayıcısı program yöneticisi Jonathan Conradt bulunuyor.

Etkinlikte bu çerçevede geçen yıl dünyada ve Türkiye’de özgür yazılım ve bilişim teknolojileri alanlarında yaşanan önemli gelişmeler ele alınacak.

Etkinliğe katılacaklardan JavaScript: The Good Parts adlı kitabın yazarı, aynı zamanda da ECMAScript standardını yöneten ECMA TC39 komitesinin üyesi olan, veri değiş tokuş standardı olan JSON’un mucidi Douglas Crockford, Javascript dilinin yaşayan en önemli otoritelerinden biri olarak gösteriliyor.

Katılımcılardan yine önemli bir isim olan Jonathan Conradt, Google Chrome Web Tarayıcısı program yöneticilerinden. Çalışma alanları arasında açık kaynaklı WebKit entegrasyonu ve eklentiler, yine açık kaynaklı V8 Javascript motoru, eklentiler bulunan geliştirici, Google’dan önce Microsoft’ta, Microsoft’un MediaCenter IPTV ürünü için gömülü XHTML tarayıcı program yöneticiliği yaptı.

Etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgiye http://senlik.linux.org.tr/2009/ adresinden ulaşılabiliyor.

Reklamlar

14 Nisan, 2009 tarihinde Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: