Vodafone Uzaktan Elektrik Sayacı Okuyacak


akilli-sayacVodafone, Türkiye çapında elektrik enerjisi üretim ve tüketiminin anlık olarak takip edilmesine olanak sağlayacak “Uzaktan Sayaç Okuma Sistemi”ne Türkiye genelinde destek veren ilk GSM operatörü oldu. Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından düzenlenen ihaleyi kazanan Vodafone, pilot çalışmaları tamamlanan projeyi başarılı bir şekilde sisteme entegre etti.

Uzaktan Sayaç Okuma Sistemi anlık veri aktarımını sağlarken insan faktörünü ortadan kaldırıyor. Proje sayesinde anlık tüketim izleme ve üretim tahmini yapılabiliyor. Projenin en büyük ulusal kazanç noktası ise üreticilerin elde ettikleri fazla enerjiyi daha düşük bir fiyattan başka tüketicilere sunmasına imkan veren “Enerji Borsası”nın hayata geçmesine destek olması ve düşük maliyetle enerji elde edilmesine olanak sağlaması.

Uzaktan Sayaç Okuma Projesi’yle ilgili Vodafone Türkiye’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Uzaktan Sayaç Okuma Projesi, Türkiye’de elektrik enerjisinin denetimi ve verimli kullanımı adına atılmış en önemli adımlardan biridir. Uzaktan sayaç okumada farklı iletişim teknolojileri kullanılabiliyor. En çok tercih edilen teknoloji ise yurt çapında yaygınlığı, ek kurulum gerektirmemesi ve düşük iletişim maliyetleri nedeniyle GSM/GPRS bağlantısıdır. Vodafone Türkiye olarak, yüzde 99 kapsama alanımız ile Uzaktan Sayaç Okuma Projesi kapsamında TEİAŞ tarafından açılan ihaleyi kazandık.”

Dünyada konusunda lider olan Görlitz firması ve Türkiye temsilcisi Corenergy’den yapılan açıklamada ise Vodafone’un sağladığı şebeke altyapısı başta olmak üzere tüm Türkiye’yi kapsayacak iletişim altyapısının, teknik kabiliyetinin, kapsama alanının ve teknik kalite kriterlerinin, projenin can damarı olduğu ifade edildi.

Sistem 7 yılda tamamlanacak, 10 bin sayaç okunacak

Depolanamayan bir enerji türü olan elektrik enerjisinde üretimle tüketim arasında kesin denge kurmak gerekiyor. Bu dengeyi sağlayabilmek için de geçmişe ilişkin değerlere bakarak gelecek için isabetli tahminler yapmak zorunlu hale geliyor.

Yedi yıl sürmesi planlanan Uzaktan Sayaç Okuma Projesi tamamlandığında 3 bin merkezde yaklaşık 10 bin sayaç uzaktan okunabiliyor ve verileri istenilen zaman aralıklarında merkeze aktarılabiliyor olacak. Böylelikle TEİAŞ ve Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi doğru verilere anlık olarak sahip olacaklar. Bu veriler, sunucular üzerinde işlenerek detaylı raporlar haline dönüşecek. Sistem sayesinde hangi üreticinin sisteme ne kadar enerji verdiği, hangi tüketicinin ne kadar çektiği bilinecek ve böylece tüm piyasa işlemleri denetlenecek. Böylelikle ilerleyen dönemlerde kurulabilecek “Enerji Borsası” için altyapı hazırlanmış ve bu veriler internet ortamında isteyen katılımcılara da açılmış olacak.sirkethaberleri.com –

Reklamlar

22 Mart, 2009 tarihinde Elektrik, Electric, Enerji, Energy, Teknoloji,technology içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: