Görme engelliler için sesli site hazırlandı


Wednesday, 11 April 2007
Yozgat’ın Sorgun ilçesinde görev yapan bir okul müdürü ve iki öğretmen, Türkiye’de bir ilke imza atarak görme engelliler için internet sitesi hazırladı.

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde bulunan Sorgun Anadolu Ticaret ve Ticaret Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan www.sesligorme.com isimli site büyük ilgi görüyor. Haber, sanat, kültür, spor ve görme engelliler ile ilgili bilgilerin bulunduğu ve görme engellilerin rahatlıkla kullanabildiği site, engellilerden büyük ilgi gördü.
Yozgat’ın Sorgun ilçesinden üç eğitimci görme engellilerin istifadesi için sesli internet sitesi hazırladı.

Öğretmenler sitenin İngilizce versiyonunu da hazırlamak için çalışmalara başladı. Sitenin seslendirmesini ise okulda öğrenim gören kız öğrenciler yapıyor. Siteyi hazırlayan öğretmenlerden Serkan Sağlam, sitenin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirtti. Görme engelli insanların evlerinden çıkamaması nedeniyle hayata küstüklerini belirten Sağlam, siteyi hazırlamalarının sebebini şöyle açıkladı: “Siteyi hazırlamamızdaki amaç görme engelli kişileri bir nebze olsun hayata bağlamak. Hazırlanan bu site onların can sıkıntısını gidereceği gibi, dünyada ve ülkemizde olan gelişmeleri takip etmelerine imkan sağlayacak.” Görme engelliler için hazırlanan sitenin İngilizce versiyonunu da hazırlayacaklarını aktaran İsmail Taşkıran ise sitenin içeriğiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Sitemiz haber, müzik, genel kültür ve görme engelliler ile ilgili bilgilerin bulunduğu bölümlerden oluşuyor. Görme engelli vatandaşlar mouse yardımıyla girmek istedikleri bölümün üzerine geldiğinde sesli bir anlatım başlıyor. Bu sayede hangi konuda bilgi sahibi olmak istiyorsa sesli bir şekilde bilgilendirme yapılıyor.” Sorgun Kaymakamı Meftun Dallı ise siteyi hazırlayan öğretmenlere teşekkür etti.

Kaynak: Aydın Hızlıca, Yozgat, Zaman

Reklamlar

8 Mart, 2009 tarihinde Teknoloji,technology içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 3 Yorum.

  1. Tebrik ediyorum sayın müdürü, yurdumuzda bu konuda duyarlı insanları görmek gerçekten çok güzel. Ben ankaralıyım ve ankarada da sırf görme engelliler için hazırlanmış bir internet kafe var. Umarım zamanla daha da ilerleriz

  2. engelilere yardım elini usatın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: