İlk rüzgar türbini fabrikası projesi


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye’nin rüzgar enerjisinde önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade ederek, “Bunu doğrudan doğruya enerjiye çevireceğiz. Bu rüzgarın önünde artık kimse duramaz” dedi.

Türkiye’de ilk defa megavat sınıfı rüzgar türbini üretmek üzere Model Enerji, SNC Kalite Firması ve Park Makine’nin oluşturduğu konsorsiyumun fabrika projesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler’in de katıldığı bir toplantıyla tanıtıldı.

Ankara Sanayi Odası’ndaki (ASO) toplantıya, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Avusturya Büyükelçisi Heide Maria Gürer, ABD Büyükelçi Vekili Douglas Silliman ile şirket temsilcileri katıldı.

“İŞTE ENERJİDE KURTULUŞ, BAĞIMSIZLIK SAVAŞI BU”
Söz konusu çalışmalarla Türkiye’nin rüzgardaki potansiyelini fırsata dönüştüreceğini söyleyen Güler, “biz enerjide büyük ölçüde dışa bağımlı bir ülkeyiz. Aldığımız gazın yarısını elektrik üretiminde kullanıyoruz. Bunun bir kısmını rüzgar ve güneşle üreteceğiz. İşte enerjide kurtuluş, bağımsızlık savaşı bu” diye konuştu.

Rüzgar türbini üretmek için yapılan yatırımın büyük bir başarı olduğunu kaydeden Güler, “sizi canı gönülden kutluyorum” dedi.

Hükümet olarak yenilenebilir enerjiye, yerli kaynaklara büyük önem verdiklerini ve bunu sözde değil, uygulamalarla ispat ettiklerini ifade eden Güler, şunları söyledi:

“Biz göreve geldiğimizde, rüzgar enerjisinde 35 Avrupa ülkesi arasında sonuncuyduk. Sondan tin tin yürüyorduk. Şimdi bir depar attık 11. olduk. Bundan sonraki hedefimiz ya birinci ya ikinci olmak. Önceden rüzgar eserken biz es geçiyorduk. Şimdi artık es geçmeyeceğiz. Bunu doğrudan doğruya enerjiye çevireceğiz. Bu rüzgarın önünde artık kimse duramaz.”

NTVmsnbc.com

Reklamlar

21 Aralık, 2008 tarihinde Çevre, environment, Elektrik, Electric, Enerji, Energy içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: