İstanbul Yerel Elektronik Atıkların Sürdürülebilir Yönetimi Projesi


İstanbul Yerel Elektronik Atıkların Sürdürülebilir Yönetimi Projesi

smile2İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Çevre ve Kültür Mirasını Koruma Derneği ve Yunanistan Ekolojik Geri Dönüşüm Derneklerinin ortak olarak yer aldığı ve Avrupa Birliği’nin mali destek verdiği, bilgisayar atıklarının toplanarak çevreye verilen zararın minimize edilmesini öngören ‘İstanbul Yerel Elektronik Atıkların Sürdürülebilir Yönetimi Projesi’ (SMILE) uygulamaya geçirildi.

 

Türkiye’de ortaya çıkan Atık Elektrik ve Elektronik Eşyaların (AEEE) miktarı gün geçtikçe artmaktadır. Bunların geri dönüşümü yeterli bir kapsamda ele alınamamakta ve içerdikleri tehlikeli maddeler dolayısıyla, çevreye bırakıldıklarında tehlikeli boyutta çevre kirliliğine sebep olmakta dolayısıyla insan sağlığı için riskler oluşturmaktadır.

Bu tür olumsuzlukların önüne geçilebilmesi için yapılması gereken çalışmalara öncülük etmesi adına; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından; İBB’nin faydalanıcı, Çevre ve Kültür Mirasını Koruma Derneği (ÇEVKU) ve Yunanistan Ekolojik Geri Dönüşüm Derneğinin ortak olarak yer aldığı ve Avrupa Birliği’nin mali destek verdiği, bilgisayar atıklarının toplanarak çevreye verilen zararın minimize edilmesini öngören ‘İstanbul Yerel Elektronik Atıkların Sürdürülebilir Yönetimi Projesi’ (SMILE) uygulamaya geçirildi. Söz konusu proje ile İstanbul’da, Entegre bir Elektrik ve Elektronik Atıklarının yönetimi için; çalışmalar yapılıyor.

Söz konusu proje Türkiye’de bir ilk olup, bu proje kapsamında; yeniden kullanımı ve geri kazanımı mümkün olabilecek bilgisayar atıkları,  İBB tarafından toplanarak kayıt altına alınacak. Bu atıkların verileri tamamen silindikten sonra yeniden kullanımı mümkün olanlar değerlendirilecek, yeniden kullanımı mümkün olmayanlar ise kullanılabilir parçaları yeniden kullanılmak üzere stoklanacak, kullanılmayan parçalarda alüminyum, bakır, plastik, demir, kablo ve tehlikeli atık olmak üzere ayrı konteynırlarda toplanarak geri dönüşüm yapılacak. Tehlikeli atık kısmı, tehlikeli atık bertaraf tesislerinde ( Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’ne uygun olarak) bertaraf edilecek. Böylece hem çevre korunacak hem de atıkların yeniden kullanımı ile çevrenin sürdürülebilirliği ve ekonomik fayda sağlanacak.

Bu proje ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 2008 yılı içerisinde yürürlüğe koymayı hedeflediği, ‘Atık Elektrik ve Elektronik Eşyalar (AEEE)’ yönetmeliğinin daha uygulanabilir olmasına önemli ölçüde fayda sağlayacak. Ayrıca, kamuoyu bilinçlendirme kampanyası başlatılacak, bahsedilen atıkların evsel atıklara karışması önlenerek, çevrenin korunması sağlanacak. Söz konusu elektrik ve elektronik atıklar hususunda şimdiye kadar İstanbul’da yapılmamış olan envanter çalışması da yapılacak. Böylece İstanbul’daki elektrik ve elektronik atıklarla ile ilgili mevcut alt yapı incelenecek ve elektrik ve elektronik atıkların sürdürülebilir yönetiminin geliştirilmesi için gerekli çalışmalar yapılacak.
 
Bu proje kapsamında; 12 Mayıs 2008 tarihinde proje başlangıç konferansı Topkapı-Eresin Otel’de gerçekleştirildi. Proje tanıtımının yapılmasının hedeflendiği konferansa Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Hasan Zuhuri SARIKAYA, İstanbul İl Çevre Orman Müdürü Doç. Dr. Mehmet Emin BİRPINAR, İ.B.B. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Doç. Dr. İbrahim DEMİR ve İ.B.B. Atık Yönetimi Müdürü Dr. N. Eyüp KORKUT katıldı.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından, Atık Yönetimi Müdürü Dr. N. Eyüp KORKUT Proje ile ilgili detaylı bilgi verirken, proje ortakları ÇEVKU ve ERS’nin yanı sıra Çevre ve Orman Bakanlığı, TURKBESD, MESS ve EXITCOM yetkilileri konuya ilişkin çalışmaları hakkında  birer sunum yaptılar.

Ayrıca proje için, bir web sitesi hazırlandı. İlgilenenler www.ibb.gov.tr/sites/lifesmile/ adresinden  ayrıntılı ve güncel bilgilere ulaşabilir. Ayrıca çağrı merkezi oluşturulmuş olup elektronik atıklar ile ilgili aşağıda belirtilen adres ve telefon numaralarından iletişim kurulabilmektedir.
 
ADRES: Atık Yönetimi Müdürlüğü ( A Bölgesi ), Edirnekapı İETT Otobüs Garajı yanı, Fatih / İstanbul  

Tel: 0212 521 12 22/114 – 0212 230 05 05/137, 
Fax: 0212 234 57 40, 
Email: lifesmile@ibb.gov.tr

Reklamlar

1 Aralık, 2008 tarihinde Çevre, environment, Elektrik, Electric, Elektronik,electronic içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: