Millî yazılım Pardus, MSB’den sonra şimdi de Maliye’de…


Yerli işletim sistemi Pardus, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Microsoft’un tahtını sallıyor.
TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve tamamı Türk yazılımcılar tarafından hazırlanan milli işletim sistemi önce Milli Savunma Bakanlığı (MSB)’nda kullanıldı. MSB’den gelen olumlu tepkiler üzerine yazılım Maliye Bakanlığı tarafından da kullanılmaya başlandı. Pardus programı son iki ay içinde 10 binden fazla mükellef tarafından internetten indirildi. Böylece elektronik beyanname verebilmek için windows işletim sistemini kullanmaya gerek kalmadı. Maliye Bakanlığı yetkilileri bu sayede yaklaşık 300 bin dolarlık tasarruf sağlandığını ifade ediyor. Gelir Vergisi’nin yüzde 85’i, Kurumlar Vergisi’nin ise yüzde 99’u e-beyanname şeklinde veriliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı iki ay öncesine Pardus’u kullanana kadar e-beyanname sadece windows ile çalışıyordu. Maliye yetkilileri yerli işletim sistemini kullanma talebinin mükelleflerden geldiğini belirterek windows’a kapalı kod sisteminde çalıştığı için sıcak bakılmadığını söyledi. Pardus açık kod sistemi ile çalıştığı için programa müdahale edilemiyor. Windows kapalı kod sisteminde çalıştığı için istediği bilgisayardan veri alabiliyor. Yeni bilgisayar alınması veya yenilenmesi halinde Windows XP programı yüklemek için 70, Vista için 300, office için ise 150 dolar ödenmesi gerekiyor. Pardus’ta ise lisans bedeli olarak herhangi bir ücret alınmıyor. Pardus tek bir CD üzerinde geliyor, ortalama 25-30 dakikada bilgisayara kurulabiliyor. Telifli işletim sistemlerinde ayrıca para ödenen ofis yazılımları, internet tarayıcısı, çoklu ortam, oyun ve grafik uygulamaları Pardus 2008 içinde ücretsiz bulunuyor. Pardus’ta CD/DVD yazıcı, gelişmiş grafik/resim düzenleme aracı, görüntü/ses oynatıcıları ve çok sayıda oyun kurulu geliyor. TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından 2003’ten bu yana geliştirilen Pardus’un son sürümü Pardus 2007 geçen yıl sonunda kullanıcıyla buluştu. Açık kaynak işletim sistemi Pardus, 15 kişilik deneyimli bir ekip ve çok sayıda gönüllünün katkılarıyla hazırlandı. Küresel Linux camiasıyla birlikte üretilen işletim sistemi Pardus’un kaynak kodları isteğe ve gereksinime göre özgürce değiştirilip yeni amaçlara hizmet edecek şekilde uyarlanabiliyor. Pardus’u diğer işletim sistemlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri, Zemberek yazılımı ile gelen Türkçe yazım denetimi desteği.

Çoğunlukla Driver kurmanıza gerek kalmaz. işletim sistemi kurulumundan sonra gerekli player, mesenger, cd yazma v.b. birçok program üzerinde geliyor.

Güvenlik probleminiz, lisans probleminiz olmaz. virüs ve spam derdiniz azalır, işletim sisteminizin çökme ihtimali düşüktür.

Ofis uygulamaları yanında masaüstünde yer alan hemen her uygulamada (internette gezinirken, e-posta yazarken, anında mesaj) Türkçe düzeltmesi yapılabiliyor.

birçok bilgisayar kullanıcısı çok kolaylıkla pardusu kullanbilir, işletim sisteminde herşey Türkçe. mutlaka deneyin. windows xp/Vistanızı silmeden 2. işletim sistemi olarak kullanabilirsiniz. 

Pardus 2008, Türkçeye ek olarak İngilizce, Almanca, Flemenkçe ve İspanyolca kurulabiliyor ve 60’ın üzerinde dili sorunsuz kullanabiliyor.

Pardusu indirmek için tıklayın…..

Reklamlar

25 Ekim, 2008 tarihinde Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: