Dijital Hastane Kayseride başlıyor


Hastane hizmetlerinde kağıt kullanımını ortadan kaldırıp, tüm hastane hizmetlerinin bilgisayar ortamında yürütülmesiyle tıbbi hataları ortadan kaldıracak “Dijital Hastane” projesi, Türkiye’de ilk kez Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayata geçirilecek.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile birlikte Türkiye’de 120 hastanenin bilgi işlem hizmetlerini yürüten Birim Bilgi Teknolojileri firması, hastane hizmetlerine yeni bir anlayış getirecek dijital hastane projesini geliştirdi. Firmanın satış ve pazarlama direktörü Barış Dinler, yaptığı açıklamada, 5 yıldır Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bilgi işlem hizmetlerini yürüttüklerini, hasta yoğunluğu ve hastane yönetiminin teknolojikgelişmeleri yakından takip etmesini göz önünde bulundurarak geliştirdikleri projeyi ilk kez Kayseri’de uygulamayı planladıklarını bildirdi.

 

 

Dijital hastane projesinin en basit anlamıyla hastane hizmetlerinde kağıt kullanımını ortadan kaldıracağını ve bu sayede birçok avantaj sağlayacağını vurgulayan Dinler, şu bilgileri verdi:”İntel ve Cisco firması ile ODTÜ işbirliğiyle geliştirdiğimiz ve gelecek yıldan itibaren devreye girmesini hedeflediğimiz dijital hastane projesi, tüm hastane hizmetlerinin bilgisayar ortamında yürütülmesini sağlayacak. Bu kapsamda, doktor ve hemşireler, her serviste bulunacak olan taşınabilir tıbbi asistan adınıverdiğimiz tablet PC’leri kullanacak. Hastanın teşhis ve tedavisi bu taşınabilir bilgisayarlara kaydedilerek, hastanenin merkezi bilgisayar sistemine aktarılacak. Hastanın günlük izlenen verilerinin yanı sıra, röntgen, ultrason, tomografi, MRgibi tüm görüntüleme bilgileri bilgisayar ortamında izlenebilecek. Yani doktor,hastasının takibini hiçbir kağıda ihtiyaç duymadan bilgisayar ortamında yapabilecek. Hatta doktor, hastane dışında olduğunda bile internet üzerinde bu bilgilere ulaşabilecek.”

 

 

 

HASTA KARIŞTIRMA TARİHE KARIŞACAK

 

Sistem kapsamında her hasta yatağına hasta monitörü yerleştirileceğini ifade eden Dinler, hastaya ait tüm verilerin bu monitörden izlenebileceğini belirtti. Sistemin vakit kaybını önleyeceğini, tedavi hizmetleri maliyetini azaltacağını, tıbbi hataları ve hasta karıştırma vakalarını ortadan kaldıracağını anlatan Dinler, şöyle devam etti:

 

 

“Bu sistem için bir firma bize özel hasta monitörleri üretti. Dokunmatik ekranlı bu monitörlerle hasta, yatağından internete bağlanabilecek, televizyon izleyebilecek, film seyredip müzik dinleyebilecek, yakınlarıyla görüntülü konuşma yapabilecek veya oyun oynayabilecek. Ayrıca, sistem dahilinde tüm hastalara dijital bileklik takılacak. Bu bileklik içindeki şifre tablet PC’ye okutularak hastaya ait veriler girilecek. Ameliyat gibi tüm işlemler de bu bileklik kullanılacak. Bu sayede hasta karıştırma vakaları da tarihe karışacak “Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. İsmail Tamer de, dijital hastane projesinin hastanelerinde uygulanabilmesi için gerekli altyapıyıdaha önceden hazırladıklarını hatırlattı.Hastanelerinde tüm görüntüleme sistemlerinin bilgisayar ortamında yürütüldüğünü hatırlatan Tamer, dijital hastane projesinin pilot uygulamasının geriatri merkezi, çocuk cerrahisi, kardiyoloji ve acil serviste uygulanmaya başlandığını ifade etti. Sistemin, Türkiye’de ilk kez hastanelerinde uygulamaya konulacak olmasının heyecanını yaşadıklarını dile getiren Tamer, şöyle konuştu:

 

 

“İnsan sağlığı her şeyin başında geliyor. Verdiğimiz sağlık hizmetininkalitesini artırabilmek için çalışıyoruz. Bu kapsamda, dijital hastane sisteminingelecek yıldan itibaren hastanemizde devreye girmesini planlıyoruz. Bu konudaçalışmalarımız sürüyor. Bu sistem, hastane hizmetlerine büyük yeniliklergetirecek. Bazen insanlar tedavi edilirken ciddi hatalar yapılabiliyor. Dijitalhastane sistemi ise insan kaynaklı bu hataları ortadan kaldırmayı amaçlıyor.”Sistemin maliyetinin proje hazırlandıktan sonra netleşeceğini ve sistemihizmet alım yöntemi ile uygulamaya koyacaklarını kaydeden Tamer, sistemi tümsağlık sektörüne anlatacaklarını ve sistemin Türkiye’deki tüm hastanelere modelolacağını sözlerine ekledi

Reklamlar

25 Ekim, 2008 tarihinde Teknoloji,technology, Verimlilik Saving içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: