Gece Görüş dürbünleri Anadolu Üniversitesinde üretilecek


Üniversitemizde nanoteknoloji ile ilgiliyürütülen bilimselaraştırmaların

proje ekibinde yer alan Fen Fakültesi öğretimüyesi Yard. Doç. Dr. Uğur Serincan, askeri alanda kullanılan gece görüş dürbünlerinin üretiminin Anadolu Üniversitesi’nde gerçekleşeceğinisöyledi.

Dışa bağımlılık azalacak Anadolu Üniversitesi tarafından Bilimsel

Araştırmalar Programı dahilinde TÜBİTAK destekli “Yarıiletken Nano

Yapıların Karakterizasyonu-Yarıiletken Nano Yapı Kristallerin Üretilmesi”konulu projeler yürütülüyor. Başkanlığını Fen Fakültesi öğretimüyesi Prof. Dr. Yüksel Ergün’ün yaptığı projelerde yeni adımlar atıldı. Proje ekibinde yer alan Fen Fakültesi öğretim üyelerinden Yard. Doç. Dr. Uğur Serincan, çalışmaların gerçekleştirileceği Molecular Beam Epitaxy (MBE) cihazının alımının gerçekleştiğini söyledi. Serincan, cihazın yerleştirileceği ve çalışmaların yürütüleceği temiz odanın çalışmalarının da eylül ayı sonunda tamamlanacağını ifade etti.

Cihaz sayesinde Türkiye’nin dışarıya bağımlı olduğu Gece Görüş Dürbünleri’nin (Kızıl Ötesi Detektörler) Anadolu Üniversitesi’nde yapılmaya başlanacağını kaydeden Serincan, Kızıl Ötesi Detektörlerin sıcaklığı algılayıp, herhangi bir ışıkla gözün göremeyeceği hareketleri tespit etmek için kullanıldığını belirtti.

Ülkeye büyük katkı Erken uyarıcı sistemleri de bu projenin kapsamı içerisinde yer aldığına ve projeden beklentilerinin yüksek olduğuna

dikkat çeken Yard. Doç. Dr. Serincan, “Türkiye’nin bu konulardaki

dışa bağımlılığı asgari düzeye indirilecek.

Bu cihazlar askeri alanda kullanılmasının yanı sıra sağlık alanında

da kullanılabilecek özelliğe sahip. Çünkü bu cihazlarla belirli bir bölgeye odaklanıp, o bölgedeki hücrenin ısısından kaynaklanan değişimleri ölçerek, kanserli bir hücreyi tespit edebilmek de mümkün.”

Donanımlı bir teknolojiye sahip olmanın üniversitemiz açısından

önemli olduğunu ve projede öğrencilerin de görev aldığını belirten Serincan, Türkiye’de bu alanda yetişmiş yeterli elemanın bulunmadığını ve Anadolu Üniversitesi’nin bu alana eleman yetiştirmek konusunda ülkeye büyük katkılarının olacağını söyledi.

Projenin Anadolu Üniversitesi’nin olduğu kadar Türkiye’nin de projesi

olduğunu vurgulayan Yard. Doç. Dr. Uğur Serincan, “Çok yakın bir gelecekteprojenin ASELSAN ve Milli Savunma Bakanlığı ile birlikte üç

ayağı olacak. Daha sonra ise Anadolu Üniversitesi’nin yürütücülüğünde

Orta Doğu Teknik Üniversitesive Bilkent Üniversitesi projeye

dahil olacak” dedi.

Reklamlar

1 Ekim, 2008 tarihinde Bilim, Science, Teknoloji,technology içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: