IBM’den spam ve virüs sorununa çözüm IBM to Acquire Internet Security Systems


IBM Lotus’dan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu yazılım sayesinde veri kaybına neden olabilecek elektronik postaların oranının yüzde 2’ye indirildiği kaydedildi. Açıklamada, internet trafiğinde günlük 14,5 milyar spam elektronik postanın yollandığının tahmin edildiği, bunun da toplam elektronik postaların yüzde 45’i anlamına geldiğine işaret edilerek, kullanıcıların almak istemediği elektronik postaların mesaj kutularını doldurduğu, bu mesajların bazen basit bir reklam, bazen de kullanıcı bilgilerinin ya da bilgisayardaki verilerin kaybına neden olabilen mesajlar olduğuna dikkat çekildi.(ntv)

Acquisition Bolsters IBM’s Position as a Leader in Security Solutions IBM (NYSE: IBM) and Internet Security Systems, Inc. (NASDAQ: ISSX) today announced the two companies have entered into a definitive agreement for IBM to acquire Internet Security Systems, Inc., a publicly held company based in Atlanta, Ga., in an all-cash transaction at a price of approximately $1.3 billion, or $28 per share. The acquisition is subject to Internet Security Systems, Inc. shareholder and regulatory approvals and other customary closing conditions. The transaction is expected to close in the fourth quarter of 2006.

Yapılan araştırmalarda, firmaların, spam ve virus kaynaklı verimlilik kaybı nedeniyle yıllık 20 milyar dolar kaybettiğinin ortaya çıktığı belirtilen açıklamada, kullanıcı bilgisayarlarının elektronik posta trafiğinde zarar görmesini engellemek için Lotus ürün portföyüne yeni bir ürünün katıldığı aktarıldı.“Lotus Protector” adını taşıyan bu ürünün birçok özelliğiyle kullanıcıların bilgisayarlarına gelmesi muhtemel saldırıları gerçekleşmeden önlediğine değinilen açıklamada, bu programı kullanan çalışanların, tehlike içeren elektronik postaları hiç görmeden işlerine devam ettiği kaydedildi.

“VİRÜS İHTİMALLİ DOSYALARI YÜZDE 93 İHTİMALLE TANIYOR”
Tüm dünya ile aynı anda Türkiye’de de kullanıcılara sunulan “Lotus Protector”un, spam ve virüs koruması sayesinde interneti daha güvenli bir hale getirdiği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:
“Elektronik postayı gönderen kişiden, geldiği sunucuya kadar birçok konuda eleme yapan Lotus Protector, içeriğini de kontrol ederek spam olma olasılığına sahip olan postaları doğrudan siliyor. Fakat Lotus Protector, sadece bir anti spam yazılımı değil. Kullanıcı bilgilerinin ele geçirilmeye çalışıldığı ve ‘phishing’ diye adlandırılan elektronik postaları da yakalayan yazılım, bilgisayara yerleşen ‘worm’ tipi dosyaları da tanıyabiliyor. Şimdiye kadar tespit edilmiş 120 binin üzerinde ‘worm’ ve virüsü tanıyarak silen Lotus Protector, virüs olma ihtimaline sahip olan dosyaları da yüzde 93 ihtimalle tanıyor.”

IBM Türk Lotus Satış Yöneticisi Murat Tüzüm, yapılan tahminlere göre önümüzdeki 4 yıl içinde günlük spam sayısının 58 milyar adede çıkacağına dikkati çekerek, “İşletmeler için bu artan sayı yıllık 250 milyar dolarlık bir iş kaybı demek. Gittikçe daha da vahim olan bu durum, korunma ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Firmalar çalışan verimliliğini ve bilgilerini korumak için güvenlik yazılımları kullanmak durumundalar” değerlendirmesinde bulundu.

Tüzüm, “Phishing” saldırılarının kaynağı olan ülkelere bakıldığında Türkiye’nin, ABD ve Rusya’nın ardından yüzde 7,36’lık oran ile üçüncü sırada yer aldığını bildirdi.
Security Systems (ISS) provides security solutions to thousands of the world’s leading companies and governments, helping to proactively protect against internet threats across networks, desktops and servers. ISS software, appliances and services monitor and manage network vulnerabilities and exploits and rapidly respond in advance of potential threats. This acquisition advances IBM’s strategy to utilize IT services, software and consulting expertise to automate labor-based processes into standardized, software-based services that help clients optimize and transform their businesses. link….

x- force 2007 trend statistic….

Reklamlar

12 Eylül, 2008 tarihinde Teknoloji,technology içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: